سبک مینیمال در معماری داخلی

معمولا افرادی که به دنبال آرامش، سکوت و خلوت کردن در تنهایی خود درون فضای داخلی هستند؛ به سبک مینیمال – مینیمالیست – کمینه گرایی علاقه مندند. همین طور می توان ساده گرایی و دوری از هر گونه زرق و برق و تجملگرایی را در اکثر جنبه های زندگی این افراد مشاهده کرد. افرادی که ساده زیستن را الگوی زندگی خود قرار داده اند، قطعا در مبحث طراحی و معماری داخلی فضا نیز این سبک از زندگی را دنبال می کنند.​​​​​​​
همچنین می توانید برای آشنایی و شناخت بیشتر، از سبک ذن و یا سبک آسیایی (ژاپن) نیز الهام بگیرید. چرا که رگه هایی از مباحث کمینه گرایی، خطوط صاف و مستقیم، فضاهای ساده و خلوت، با حداقل ها و ساده زیستن، توجه صرف به اصل و ماهیت هر چیزی و به خصوص ارج نهادن به جایگاه حضور انسان در فضا و مثال هایی از این دست را در سبک هایی برآمده از شرق می توان یافت.

ویژگی های سبک مینیمال در معماری داخلی

رنگ در دکوراسیون داخلی مینیمال

به طور کلی یک رنگ مات به عنوان پیش زمینه فضای خود، و یک یا دو رنگ تاکیدی را برای برجسته کردن مبلمان و دیگر متعلقات و اکسسوری فضا، انتخاب کنید. با استفاده از رنگ های خنثی و ملایم می توان به فضای مینیمال تری دست یافت.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی مینیمال

نورپردازی هم مانند انتخاب رنگ ها به صورت ملایم و خنثی یعنی با  رنگ سفید و آبی ملایم انجام می شود. تا از نظر نور و روشنایی هم با محیط پیرامون خود هم سو شود. در ضمن نور طبیعی نیز در این فضاها بسیار کاربردی است تا فضایی ساده، دلنشین و تمیز را برای ساکنین خود فراهم کند.

طراحی داخلی مینیمال، یکی از مکتب های معماری مدرن در اواخر قرن بیستم میلادی است. محتوای بنیادین این سبک حاکی از این نکته است که می توان  با پرداخت کمتر به تزیینات و جزییات، تنها با تاکید بر خلوص گرایی و سادگی صرف و نیز با بیرون کشیدن زیبایی ذاتی المان های معماری فضا، هر قطعه از هنر، دکوراسیون و مبلمان فضا، بتوان بیشترین تاثیر روانی را در محیط ایجاد کرد تا در نهایت باعث ایجاد نگرشی ساده گرایانه در انسان در برابر محیط اطراف و زندگی خود شود.
همچنین طراحی پلان و فضاها به صورت اپن یا باز می باشد تا از هر گونه مخفی گرایی پرهیز شود و به جای آن شفاف سازی و روشن نمایی در فضا رخ دهد. با اینکه سبک مینیمالیسم بسیار ساده و شیوا است، در عین حال حس دعوت کنندگی بسیار زیادی دارد و تقریبا هر فضایی را تبدیل به محیطی جذاب، زیبا و لوکس می نماید.
به همین دلیل است که شعار معروف این سبک، یعنی “کم بیش است! ” (less is more) یا “هر چه کمتر بهتر! ” در همه بخش های این سبک خود نمایی می کند. جالب است که این شعار دقیقا خلاف سبک های سنتی و  کلاسیک می باشد که شعار آنها “هر چه بیشتر بهتر!” (more is more) است.

مبلمان در دکوراسیون داخلی مینیمال

هر چه مبلمان کمتر؛ بهتر! دقیقا می توانید شعار این سبک را در همه جنبه ها و بخش های طراحی این سبک حتی در نوع انتخاب مبلمان، به کار ببندید. فکر کنید که چطور می توان از شر مبلمان و اجزا و متعلقات دست و پاگیر و اضافی دکوراسیون موجود در فضا راحت شد تا آسایش و راحتی بیشتری را به فضا وارد کرد. می توانید برای چند تکه از دکوراسیون و مبلمان خود از اجزای ساده با رنگ های مات و ملایم استفاده نمایید.
تمام سطوح را خلوت و ساده نگهدارید و خود را از هرگونه شلوغی و تزیینات اضافی در فضا و نیز مبلمان پر جزییات و تزیینات رها کنید. تا بدین شکل خودتان را در معرض رهایی و آزادی فکری کامل قرار دهید. این سبک درست بر خلاف سبک کلاسیک است که شما می توانید آزادانه هر نوع جزییات و تزیینات را برای دکوراسیون داخلی فضا و مبلمان خود انتخاب کنید.​​​​​​​
این سبک، روش مناسبی برای ساکنین شهرهای شلوغ و پر رفت و آمد امروزی می باشد. تا بدین صورت همان مدتی که می بایست در فضای خانه به استراحت بپردازند، براحتی و بدور از هر گونه دغدغه شهری و فقط با آرامش خاطر سپری کنند.

سبد خرید